PSX - pierwsze PlayStation!

Dyskusja w 'Inne konsole' rozpoczęta przez użytkownika Aleks, Lut 23, 2013.

1. Aleks

Aleks Moderator Staff Member

Docenione treści:
    57
    Pamiętacie PSXa? Mieliście tą świetną konsolę? Nie? To macie co żałować, bo to jedna z najlepszych platform do gier jakie kiedykolwiek się pojawiły, nawet Nintendo swego czasu wymiękło po premierze pierwszej konsoli Sony. Ale możecie jeszcze odrobić zaległości, przynajmniej na emulatorach, które teraz działają świetnie na każdym dzisiejszym PC.

Pierwszy model PlayStation:

PlayStation miało premierę 3 grudnia w 1994 w Japonii, zaś u nas zawitała dopiero 29 września '95. PSX przez swój cały żywot sprzedał się w ponad 100 milionów egzemplarzach, czyli uzyskał ogromny sukces.

Specyfikacja techniczna:
    • Procesor główny oraz układ przekształceń geometrycznych odpowiedzialny za grafikę 3D
    • Procesor: 32-bitowy procesor RISC R3000A MIPS taktowany zegarem 33.8688 MHz Cache 4 kB
    • Wydajność obliczeniowa CPU: 30 Mips
    • Przepustowość szyny: 132 MB/s
    • Pamięć RAM: 2 MB
    • Pamięć Video RAM: 1 MB
    • dźwiękowy RAM: 512 kB
    • Maksymalna rozdzielczość: 640x480
    • Paleta kolorów: 16,7 miliona
    • Poligony na sekundę: 500,000 oteksturowanych obiektów / 1,5 miliona nieoteksturowanych
    • Nośnik danych: płyta CD
    • Dźwięk: 24-kanałowy procesor ADPCM
    • Napęd CD-ROM podwójnej prędkości
    • karty pamięci o pojemnościach: 128, 256, 512 kB oraz 1, 2, 4, 8 MB (two in one)
    • Procesor graficzny potrafi wygenerować 360 tys. wielokątów, z czego połowa może być wyrenderowana przy pełnym oteksturowaniu i oświetleniu.

Najlepsze gry na PSX według sprzedaży (top 10):

1. Gran Turismo
    2. Final Fantasy VII
    3. Gran Turismo 2
    4. Final Fantasy VIII
    5. Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back
    6. Crash Bandicoot 3: Warped
    7. Spyro the Dragon
    8. Tomb Raider II
    9. Metal Gear Solid
    10. Tomb Raider

Wideo top gier na PSX:

2. Podobne tematy:
    Forum Tytuł Data
    PS4 Pomoc Pierwsze ps4 Wrz 12, 2016
    Hyde Park DualSense dla PlayStation 5 Kwi 23, 2020
    Hyde Park DualSense dla PlayStation 5 Kwi 23, 2020
    Hyde Park Pad DualSense do PlayStation 5 Kwi 9, 2020
    Hyde Park PlayStation 6 Kwi 7, 2020

3. Wojownik616

Wojownik616 Active Member

Docenione treści:
    30
    Mam te pierwsze wydanie PSX,działa jeszcze do dziś,jak się wspomni te czasy łezka się kręci w oczach, potwierdzę w tamtych czasach była najlepszą platformą do grania,dawała czystą przyjemność z grania,pierwszy need for speed,Tomb Raider,Crash to jest coś niesamowitego...
  4. Zoh4n

Zoh4n New Member

Docenione treści:
    5
    Ja grałem tylko w PSX u kumpla, ale to dawno;d Teraz to już sprzedał. Fajnie się grało, szczególnie w gry wyścigowe. Chętnie zagrałbym w coś z tego jeszcze. Jak byłem mały to zawsze chciałem to mieć (jak zobaczyłem u kolegi), ale fundusze w tamten czas raczej nie pozwalały. Szkoda...
  5. CZORCIK

CZORCIK New Member

Docenione treści:
    9
    Ach, to dzięki PSX zrodziła się moja miłość do gier. Crash 3, 2, 1 Crash Team Racing - w ferie zimowe z kumplem na dwóch konsolach scalakowaliśmy wszystkie. Tekken 3 oraz towarzyszące mu finezyjne loty pada w stronę ściany, Gran Turismo 2 i dłuugie godziny spędzone na licencjach, potem wyścigach. Aż chce się grać :) Do dziś leży na półce konsola (ta akurat nie przerobiona), karty pamięci i ze 30 gier, które wpadły w moje spocone łapska. Wyciągnę ją kiedyś i powiem tak: synu, na tym sprzęcie Twój ojciec zaczynał swą przygodę z grami, podłączę do TV w miejsce, gdzie była PlayStation6 i pokażę jak my - te stare dinozaury radziliśmy sobie bez stałego monitoringu konsoli typu kinekt i wtyczki z tyłu głowy zamiast pada.
  6. wolomin

wolomin Active Member

Docenione treści:
    96
    oczywiście że pamiętam, nawet mam do tej pory model taki jak na zdjęciu (FAT) :), świetne czasy kiedy za małolata kombinowało się kase aby kupić konsolkę, a nie tylko chodzić na wagary do kumpla który już ją miał.
    Ale jako ciekawostkę dodam że pierwszą konsolą z CD-Romem była Amiga CD 32 których jest na świecie bodajże 250 000 sztuk, i to dzięki tej konsoli powstał pierwszy ''Plejak'', Sony podpatrzyło pomysł od twórców amigi i zrobiło swoja konsolę, która nie miała sobie równych i zdeklasowała rywala.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Amiga_CD32
  7. PoluSanzo

PoluSanzo New Member

Docenione treści:
    0
    to byly czasy swietne gry i sama konsola robila szal xD
  8. Perliczka

Perliczka Member

Docenione treści:
    8
    Pamiętam jak PSOne dostałem rok przed premierą PS2 a kilka lat później jak na ironie dostałem PS2 rok przed premierą PS3 :) Tym razem już tak nie będzie :)
  9. PoluSanzo

PoluSanzo New Member

Docenione treści:
    0
    pamietam moja pierwsza gra na psx to byl mgs^^
  10. PerKacP3r

PerKacP3r New Member

Docenione treści:
    0
    Ahh PSX ;_; Pamiętam jeszcze jak byłem mały jak siadałem i niezły kawałek dnia spędzałem przy tej konsoli :) Najbardziej pamiętam Spyro :D Pamiętam jeszcze Crash Team Racing , czy jakoś tak . Chciałbym sobie jeszcze na niej pograć , mam jeszcze pada ;)
  11. pinhead

pinhead New Member

Docenione treści:
    2
    Czasy PSXa dla mnie i pewnie sporej grupy graczy były przełomowe. Drżący :D, idealnie dopasowany do rąk pad i niesamowicie grywalne tytuły. Oprócz wyżej wymienionych z łezką w oku wspominam Medievil 1 i 2, Soul Reaver, Hogs of War, Vagrant Story, Final Fantasy Tactics, Vigilante 8 i wiele innych. A realnych sesyjek z kilkoma kumplami przy jednej konsoli nic nie zastąpi :p
    2 osób to lubi.
  12. wolomin

wolomin Active Member

Docenione treści:
    96
    ja na pożyczonej konsoli pierwsze co ograłem na wszystkie możliwe sposoby to był Oddworld, potem kumpel kupił ISS-a 98, oczywiście oryginała, w którym gratis dostał demko MGS-a, i po obczajeniu tego demka, zaczeło się kombinowanie kasy na własną konsolę:), do tej pory mam jeszcze coś koło 20 oryginalnych tytułów na ''szaraka'', między innymi MGS, GT, Tomb Raider-y i wiele innych :)
  13. Ziółek

Ziółek New Member

Docenione treści:
    0
    czasy PS1 to było coś wspaniałego siadało się z kumplami i pykało w GT xD ale pin head dobrze gada medevil i soul reaver moim zdaniem były jednymi z lepszych gier ;P
  14. anitkatomadrala

anitkatomadrala New Member

Docenione treści:
    7
    Świetna konsola. Nic dodać nic ująć. Grafika jak na tamte czasy była przełomowa. Wszyscy od Nintendo i innych firm to tylko zazdrościli sukcesu Sony.
  15. wolomin

wolomin Active Member

Docenione treści:
    96
    nie chodzi o to że była przełomowa na tamte czasy, tylko o ogólny przełom w grafice, bo to było przejście z 2D na pełne 3D, i wszystkim szczęki opadły, do tego gry na płytach CD to już w ogóle był szał
    3 osób to lubi.
  16. Kalix321

Kalix321 Member

Docenione treści:
    9
    Pamiętam jak wpadałem kiedyś do wujka w Spyro albo crasha pograć, w domu mogłem się nacieszyć amigą i pegasusem :D
  17. wolomin

wolomin Active Member

Docenione treści:
    96
    Chciałem założyć nowy temat, ale się nie da więc pochwalę się tutaj:)
    Oto moja kolekcja pierwszego PlayStation

Model FAT, nawet mam jednego z tych najstarszych padów (ten z lewej), bez analogów i wibracji:)
    wszystko oryginalne, przewody, gry w świetnym stanie, konsola też cichutka i chodzi bez zarzutu, tylko memorka o zabójczej pojemności 128Kb gdzieś mi się zapodziała
  18. TurlacZ

TurlacZ Active Member

Docenione treści:
    64
    Oj aż zazdroszcze :D Ja już od dłuższego czasu zbieram się żeby kupić sobie ps2 i psx.
    3 osób to lubi.
  19. Umek

Umek Member

Docenione treści:
    10
    Super kolekcja :) A co do gier to nie da się zapomnieć długich godzin przed Resident Evil 2, Dino Crysis, MGS czy Crash 3... długo by tu można wymieniać klasyki w które grało się tygodniami czasem miesiącami :)
    3 osób to lubi.
  20. wolomin

wolomin Active Member

Docenione treści:
    96
    dziękuję:)
    mam jeszcze większą kolekcję tylko z ps2, ale to wkleję innym razem bo wszystko jest zapakowane i schowane w szafce:)
  21. Kalix321

Kalix321 Member

Docenione treści:
    9
    heh w lombardzie ps2 + 2 pady za 100zł :D

Poleć tę stronę